Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem

Pomoc

Wyznaczenie celu petycji

Właściwe żądanie to połowa sukcesu

Słynna fraza „uważaj o czym marzysz” ma tutaj zastosowanie. Twoje żądanie jest kluczowe dla całej petycji -- właściwa prośba zawiedzie cię z łatwością do sukcesu, jeśli zażądasz rzeczy niemożliwych, poniesiesz klęskę. Oto kilka wskazówek.

Dobierz właściwe rozwiązanie

Często ten sam problem można rozwiązać na różne sposoby. Na przykład, by ograniczyć naciski na polityków przez wielkie korporacje, można uchwalić ustawę zakazującą dotacji, można przekonać samych polityków do odrzucania propozycji dotacji lub zwrócić się do korporacji i przekonać te by zaprzestały tego procederu. Upewnij się, że rozważysz wszystkie możliwe rozwiązania i spośród nich wybierzesz to najtrafniejsze – najczęściej to, które pozwoli ci odnieść zwycięstwo po najmniejszych kosztach.

Do konkretów

Dobry cel jest jasny, wymierny i konkretny. Jeśli nie sprecyzujesz dokładnie o co prosisz, adresatowi petycji będzie łatwiej udać, że spełnia twoją prośbę, w rzeczywistości wcale tego nie robiąc. Poza tym tobie również będzie wtedy trudniej ocenić czy odniosłeś/aś zamierzony sukces. Jeśli prosisz o zwiększenie płacy minimalnej i zostanie ona ostatecznie zwiększona jedynie o 10%, trudno będzie ci ocenić czy twoja petycja była faktycznie sukcesem.

Cel, który da się osiągnąć

Obierz sobie cel, który faktycznie można osiągnąć, upewnij się, że adresat twojej petycji może rzeczywiście zrobić to, o co go prosisz. Zmiana konstytucji nie leży w kompetencji dyrektorki twojej szkoły, choć być może doradzi ci ona, kto jest za dane prawo odpowiedzialny.

Zapoznaj się z faktami

Twoja petycja nie musi zawierać wszystkich szczegółów, ale ty upewnij się, że zapoznałeś/aś się z nimi wszystkimi. Na przykład, możesz oszczędzić sobie bardzo dużo wysiłku prosząc o coś co już istnieje, ale nie zostało jeszcze wyegzekwowane. Czy inne miejsca mają podobne problemy? Dlaczego adresat twojej petycji nie podjął jeszcze żadnych działań? Jaką reakcję przewidujesz z jego strony?